Mudr. Eva SchallerováDokumentární film s názvem „Odhalení: Továrna“, který pojednává o otřesném ovzduší v Ostravě, především v městském obvodu Radvanice a Bartovice, vyvolal a stále vyvolává řadu reakcí. Lidé si jej posílají e-mailovou poštou, mluví se o něm v hospodách. Vyjadřují se k němu představitelé města, kraje, firmy ArcelorMittal. Odboráři Mittalu ustavili kvůli dokumentu dokonce krizový štáb. Zpráva o tomto filmu se dostala do hlavních večerních zpráv České televize.

 

Britské filmaře Radvanicemi a Bartovicemi provází Eva Schallerová. Dětská lékařka, která je už řadu let člověkem, který razantně poukazuje na to, co jedovaté ovzduší dělá se zdravím lidí, především dětí.

Rozhovor Petra Žižky s MUDr. Evou Schallerovou

Ten film vzbuzuje velké emoce. Jak jej vnímáte Vy, paní doktorko?
Já osobně jsem s filmem velmi spokojená. Byla jsem sice při prvním zhlédnutí trochu překvapená, očekávala jsem spíš dokument typu NEDEJ SE, ale jsem spokojená a líbí se mi. To, co v něm je, je sice poněkud sugestivně podaná, ale pravda.

Představitelé ocelárny ArcelorMittal a ostravské radnice říkají, že film neodpovídá realitě a že zveličuje to, v čem lidé v Radvanicích a Bartovicích žijí. Jak to vidíte Vy, když v tomto ostravském obvodě bydlíte?

Představitelé radnice i ArcelorMittalu toho za uplynulá léta řekli a napsali mnoho. Většina z toho ovšem byla pravým opakem toho, co tady tvrdím už více než 10 let já. Těžko lze očekávat, že bychom náhle „zazpívali na stejnou notu“. Film rozhodně nic nezveličuje, přesně takto to tady je. Dovolím si to tvrdit právě proto, že tady nejen léčím, ale opravdu i s celou rodinou žiju. A to přímo v tom hlavním smogovém epicentru.

Dá se říci, že jste se výrazně podílela na tom, že se o problematice ovzduší začalo před lety psát a veřejně mluvit. Proč si myslíte, že za těch deset let, kdy je ostravské ovzduší považováno za jeden z velkých problémů celého regionu, se situace nezlepšila?

Protože tady s prominutím kromě keců celých těch uplynulých deset let není žádná skutečná vůle ten problém opravdu účinně řešit.

Co by se tedy podle Vás mělo udělat, aby se situace konečně zlepšila?

To, co mi v návrhu poslal pan John Gower z Anglie – konečně naprosto přesně identifikovat zdroje, měsíčně zveřejňovat viníky a přísně je trestat.

No, to zní vcelku logicky. Trochu to připomíná situaci na silnicích – pokud nebudou platit předpisy a policie je občas nebude hlídat a dávat pokuty, tak se na cestách pozabíjíme. Co podle Vás brání tomu, aby to začalo fungovat i v ochraně ovzduší?

Zkostnatělost v myšlení většiny těch, co za tuto situaci nesou odpovědnost a neochota přijmout nové informace a poznatky, které ty kompetentní nutí právě k tomu, aby ten svůj podíl odpovědnosti přijali. Navíc tady viníkem není pirát silnic, ale na všech politických i společenských úrovních vysoce preferovaná společnost, která už mnoho let sklízí cenu za cenou právě od těch, kdo by ji měli trestat. Takže když se vrátím k tomu přirovnání, co jste použil, prostě nám tu chybí ta pomyslná policie, která by rozdávala pokuty.

Kdykoliv se o ovzduší hovoří, začne se mluvit o firmě ArcelorMittal. Ta se ale brání, že plní zákonem dané limity a hlavním argumentem je, že kdyby to tady Mittal zavřel, dostane se region do těžce řešitelné sociální situace. Je podle Vás správné a přípustné, aby kvůli tisícům lidí, které Mittal živí, trpěly stovky tisíc lidí tím, že jsou vystaveny rakovinotvorným jedům?

Firma ArcelorMittal toho tvrdí mnoho – například, že několik kilometrů dlouhá šedočerná kouřová vlečka je sluncem nasvícená pára. Firma ArcelorMittal má nyní 5500 zaměstnanců a dalších asi 1500 v dceřiných podnicích, takže celkem asi sedm tisíc. Já bych z tohoto počtu v žádném případě nedělala těžce řešitelnou sociální situaci, přesto, že nikomu nepřeju, aby přišel o práci. Kromě toho nás tady taky žije skoro šest tisíc a to jde jen o ten první přímý spad na nejbližšího souseda. Vědomě ničit lidem zdraví nikdy není ani morální ani přípustné. Tatáž firma působí v mnoha zemích, například v Belgii a v Kanadě a bez ekologických problémů. Takže pokud to jde jinde, jde to samozřejmě i tady, jen se musí doopravdy chtít. Kde je vůle, tam se vždycky najde i cesta.

Po minulých komunálních volbách jste za hnutí Ostravak vstoupila do komunální politiky. Změnilo to nějak pohled na řešení problémů nebo na práci místních politiků?

To jste mne opravdu pobavil. K dobrému se nezměnilo nic, pouze jsem si na vlastní uši i oči potvrdila to, co si myslím už dávno. Právě zdejší politické špičky jsou tím hlavním důvodem, proč jsem se snažila dostat problém za hranice této země.

Aha, a co jsou ty věci, které si o politice myslíte už dávno a které Váš krátký pobyt v opozici na magistrátu potvrdil?

Už dávno jsem přesvědčená o tom, že ze solidních lidí do politiky vleze jen sebevrah a skutečně jsem si tento názor potvrdila i tím svým krátkým pobytem v opozici. Přesto nelituju, a i když to bude asi znít velkohubě, právě česká politika by potřebovala víc takových pitomců se sebevražednými sklony, jako jsem právě já.

Myslíte si, že děti, které dneska léčíte, se dočkají toho, že nebudou za vzduchem jezdit na chalupy nebo že se nebudou muset kvůli špatnému životnímu prostředí stěhovat jinam?

Věřím tomu, jinak bych se na to už dávno s prominutím vykašlala.

Dobrá, zkuste říct, jaké jsou tři konkrétní věci, opatření, které by mohly znamenat, že budeme dýchat čistý vzduch?

To není otázka, která by příslušela mi. Za toto jsou zde státem placení lidé. Já bych to shrnula do v podstatě jednoho bodu – neztrácet čas, ve světě je k dispozici mnoho informací a zkušeností, které lze využít i tady, jen se musí chtít. Je třeba je co nejrychleji aplikovat na naše zdejší poměry. Ale chtěl jste tři body, tak se o ně pokusím. Nazvala bych to Metoda 3M: Monitorovat zdroje - Modernizovat továrny - Minimalizovat zdravotní dopady.

Děkuji za rozhovor

PETR ŽIŽKA – Čisté nebe


Foto: www.evaschallerova.com

Vyhledávání

Máte zájem o náš zpravodaj?

 

Podpořte nás

Čoudí ti komín?

Webová a mobilní aplikace Čistý komín

Mobilní aplikace

SmogAlarm

CITI-SENSE Ostrava

Jsme členy

Zelený kruh logo

Go to top