V Čistém nebi jsme rádi, že se ukazuje, že problém špatné kvality ovzduší není lhostejný všem místním obyvatelům a že se najdou i tací (byť je nás pořád málo), kteří se o problém aktivně zajímají. Příkladem takového angažovaného přístupu je p. Jan Raszyk, který se svým blogem systematicky a soustavně věnuje problematice špatné kvality ostravského ovzduší.

Na konci února p. Raszyk na svém blogu (a následně stránkách OstravaBlog) uveřejnil komentář s názvem Jsou obyvatelé Moravskoslezského kraje prasata? Komentář vycházel z prezentace dr. Horáka, kterou měl na naší únorové debatě Science Café, jež se věnovala problematice lokálních topenišť. Komentář p. Raszyka vzbudil řadu emocí a inicioval rozsáhlou diskusi, která je pod článkem vedena do dnešního dne. Protože jsme pro vyváženou a informovanou diskusi, jsme rádi, že dr. Horák k původnímu článku sepsal své stanovisko a na našich stránkách tímto dáváme prostor k diskusi. Komentář dr. Horáka naleznete níže:

„Zamyšlení nad tím, jak začala tato diskuze a prostor pro selský rozum“

28. 2. 2012 uveřejnil p. Jan Raszyk komentář nazvaný:  "Jsou obyvatelé Moravskoslezského kraje prasata?". Jmenuji se Jirka Horák a jsem ta osoba, kterou často p. Raszyk zmiňuje ve svém komentáři, který jsem si se zájmem přečetl. Řekl bych, že se do mne opřel „rázným“ způsobem, ale nebudu jej v jeho stylu napodobovat. Pokud Vás zajímá můj názor k uvedenému komentáři, dovolil bych si zde uvést pár poznámek:

  • Společnost Čisté nebe mne pozvala na Science Café, které se mělo věnovat problematice Lokálních topenišť.
  • Nabídl jsem jim, že mohu přednést příspěvek, který jsem nazval: „Je kotel více než krabice, do které se dodává palivo? Co nejvíce ovlivní Tvůj kouř?“, a oni mou nabídku akceptovali.
  • Ve svém komentáři pan Razsyk komentoval mnou uvedený graf a konstatuje, že se jedná o data z ČHMÚ, a že by se na ty bilance podíval jinak než já. Ptá se, proč se oháním tímto grafem, a konstatuje, že minimálně nelžu, a že by to dělal jinak a uvádí jeho vlastní přístup k interpretaci dat. Jeho interpretace dat a grafů se mi líbí a je přínosná.
  • Závěrem p. Raszyk konstatuje toto: „Nebo budeme raději pokojně chodit na diskuze, na kterých vystupují různí Hořákové, mezi jejichž hlavní donory se řadí výrobci krbových kamen, jejichž největší zájem je vyvolat v lidech pocit, že by si měli pořídit nová kamna? Samotní Hořákové si pak libují, že příjmy z "doplňkových činností" "výrazně narůstají, což svědčí o dobré spolupráci s průmyslem."
  • Nevím, zda p. Raszyk na té mé přednášce byl, ale k jeho komentáři mohu říci jen to, že jsem nenaznačoval, že „jsou obyvatelé Moravskoslezského kraje prasata“ a o jím diskutovaném grafu jsem vůbec nemluvil, protože téma mé přednášky bylo zcela jiné, věnoval jsem se tomu, co nejvíce ovlivní kouř z našich komínů.
  • Celá přednáška byla natočena a je nyní přístupná zde. Pro rychlejší orientaci na videu uvádím, že má přednáška začíná v čase videa 20:20 a graf, o kterém hovořil p. Raszyk jsem „uváděl“ v čase 1:10:57 až 1:11:03 (při přednášce jsem jej přeskočil s tím, že se tomu nebudu věnovat).
  • Nechť tedy každý, kdo by o to měl zájem, sám posoudí vhodnost a oprávněnost toho, co p. Raszyk uvedl. Vytržení informací ze souvislosti může vést k nedorozuměním, ale zde bylo vytrženo něco, o čem jsem ani nehovořil.

Do Ostravy jsem se dostal tak, že jsem se šel vyučit horníkem, nejdříve jsem se tedy naučil palivo „vyrobit“ a nyní pracuji na tom, jak různá paliva (fosilní i bio) kvalitně spálit. V oblasti emisí znečišťujících látek jsem „nevěřící Tomáš“. Pokud svou sondu nevložím do komína, tak nevím co v něm je. Na zkušebně Výzkumného energetického centra jsme již udělali přibližně více než tisíc spalovacích zkoušek a to, co jsem povídal na přednášce, vychází z těchto zkušeností. Více viz samotná přednáška nebo popřípadě pár publikací, které se dané oblasti věnují. Také se trošku snažíme lidem poradit, jak by mohli topit lépe v rámci akcí „Smokeman zasahuje“.

Pěkný den a zdravý selský rozum přeje,

Jirka Horák

Vyhledávání

Máte zájem o náš zpravodaj?

 

Podpořte nás

Čoudí ti komín?

Webová a mobilní aplikace Čistý komín

Mobilní aplikace

SmogAlarm

CITI-SENSE Ostrava

Jsme členy

Zelený kruh logo

Go to top