Nastavení cookies
DOMŮ > Užitečné aplikace > Čistý komín

Čistý komín

Projekt webové a mobilní aplikace Čistý komín si klade za cíl osvětovou metodou upozornit na problematiku znečišťování ovzduší nevhodným způsobem vytápění v domácnostech. Aplikace umožňuje uživatelům umístit fotografie znázorňující objektivní stav, tedy charakter a tmavost kouře u konkrétního komínu v dané lokalitě a daném čase.

Čistý komín pro Android Čistý komín pro Apple

O projektu

Aplikace je zdarma ke stažení pro Android a iOS.

Hlavním cílem této aplikace je přinášet osvětu. Lokální vytápění stojí za 84 % emisí benzoapyrenu v České republice, což je prokázaný lidský karcinogen. Proto se snažíme vytvořit mapu, která na tento problém má upozornit.

“Aplikace je navržena pro mobilní zařízení s operačním systémem iOS či Android a máme také nové webové stránky, na kterých si mj. můžete nově stáhnout a vytisknout leták pro souseda obsahující Smokemanovo desatero správného topiče nebo se inspirovat příklady starostů z obcí v MSK, např. Marka Kanioka z obce Pražmo. Budeme rádi, pokud nám starostové z obcí v ČR pošlou i své zkušenosti, abychom je mohli sdílet,” komentovala aplikaci Čistý komín tehdejší ředitelka organizace Čisté nebe Anna Plošková.

Rozšíření aplikace Čistý komín na celou Českou republiku bylo podpořeno Ministerstvem životního prostředí v rámci Programu na podporu projektů NNO pro rok 2016.

V roce 2020 byla aplikace upgradovaná - změnila název na CZmoudil a byla přidána možnost nahrávání fotografií dalších zdrojů znečištění (doprava a průmysl).

Více informací